"failleil" meaning in All languages combined

See failleil on Wiktionary

Noun [Manx]

Forms: failleil [genitive, singular], failleilyn [plural], no-table-tags [table-tags], failleil [error-unrecognized-form], ailleil [error-unrecognized-form], vailleil [error-unrecognized-form], fajeil [alternative]
Head templates: {{head|gv|noun|genitive singular|failleil|||||||plural|failleilyn|||||cat2=|f1accel-form=gen|s|f5accel-form=p|f5request=1|g=f|g2=|g3=|head=|sort=}} failleil f (genitive singular failleil, plural failleilyn), {{gv-noun|f|failleilyn|failleil}} failleil f (genitive singular failleil, plural failleilyn)
  1. verbal noun of faill Tags: feminine, form-of, noun-from-verb Form of: faill
    Sense id: en-failleil-gv-noun--mvu1mQd Categories (other): Pages with 1 entry Disambiguation of Pages with 1 entry: 45 55
  2. failure, decline Tags: feminine
    Sense id: en-failleil-gv-noun-jkmJZ8I0 Categories (other): Manx entries with incorrect language header, Pages with 1 entry, Pages with entries Disambiguation of Manx entries with incorrect language header: 24 76 Disambiguation of Pages with 1 entry: 45 55 Disambiguation of Pages with entries: 45 55
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: failleilagh, failleilys

Alternative forms

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "failleilagh"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "failleilys"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "failleil",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "failleilyn",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "failleil",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ailleil",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "vailleil",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fajeil",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "10": "",
        "11": "plural",
        "12": "failleilyn",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "failleil",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "p",
        "f5request": "1",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "failleil f (genitive singular failleil, plural failleilyn)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "failleilyn",
        "3": "failleil"
      },
      "expansion": "failleil f (genitive singular failleil, plural failleilyn)",
      "name": "gv-noun"
    }
  ],
  "lang": "Manx",
  "lang_code": "gv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "45 55",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "faill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of faill"
      ],
      "id": "en-failleil-gv-noun--mvu1mQd",
      "links": [
        [
          "faill",
          "faill#Manx"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "24 76",
          "kind": "other",
          "name": "Manx entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "45 55",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "45 55",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "failure, decline"
      ],
      "id": "en-failleil-gv-noun-jkmJZ8I0",
      "links": [
        [
          "failure",
          "failure"
        ],
        [
          "decline",
          "decline"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "failleil"
}
{
  "categories": [
    "Manx entries with incorrect language header",
    "Manx feminine nouns",
    "Manx lemmas",
    "Manx nouns",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "failleilagh"
    },
    {
      "word": "failleilys"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "failleil",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "failleilyn",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "failleil",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "ailleil",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "vailleil",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fajeil",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "10": "",
        "11": "plural",
        "12": "failleilyn",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "failleil",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "p",
        "f5request": "1",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "failleil f (genitive singular failleil, plural failleilyn)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "failleilyn",
        "3": "failleil"
      },
      "expansion": "failleil f (genitive singular failleil, plural failleilyn)",
      "name": "gv-noun"
    }
  ],
  "lang": "Manx",
  "lang_code": "gv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Manx verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "faill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of faill"
      ],
      "links": [
        [
          "faill",
          "faill#Manx"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "failure, decline"
      ],
      "links": [
        [
          "failure",
          "failure"
        ],
        [
          "decline",
          "decline"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "failleil"
}

Download raw JSONL data for failleil meaning in All languages combined (1.7kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: failleil/Manx 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "failleil"
  ],
  "section": "Manx",
  "subsection": "noun",
  "title": "failleil",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "failleil"
  ],
  "section": "Manx",
  "subsection": "noun",
  "title": "failleil",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
  "path": [
    "failleil"
  ],
  "section": "Manx",
  "subsection": "noun",
  "title": "failleil",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.